sobota, 5 marca 2011

Aneta Kawecka - Suffrage

Każdy ma swoje marzenia, każdy dąży w mniejszym lub większym stopniu do ich realizacji, niektórym się udaje a innym nie. Aneta należy właśnie do grona tych, którym się udało. Jest jedną z tych, dla których "świat to za mało". Ten wywiad nie jest tylko o modzie, jest o czymś więcej. O życiu, o tym do czego dążą kobiety, jest pod znakiem wolności. 
Jak to się stało, iż francuską elegancję i tajemniczość orientu łączy Polska projektantka?
Urodziłam się w Polsce, ale zanim zaczęłam pracować w Paryżu, mieszkałam przez długi czas w USA i Azji. Kolekcja Wiosna/Lato 2011 jest rezultatem tych doświadczeń.
Czyli można powiedzieć, że z niejednego pieca chleb jadłaś, a dlaczego moda?
Od zawsze wiedziałam, że tylko praca twórcza da mi satysfakcję. Momentem przełomowym była praca dla programu telewizyjnego Sandy Lesberga w USA przy stylizacji, wtedy zdecydowałam, że to moja droga.
Skąd czerpiesz swoją energię i inspiracje twórcze?
Z wielu źródeł, najważniejsze to w kolejności podróże, filmy, sztuka, Internet. Nie do przecenienia jest też mieszkanie w Paryżu, który jak każda metropolia, na co dzień dostarcza ogromną dawkę inspiracji.
Każda kolekcja przedstawia jakąś opowieść. Co opowiada Twoja kolekcja?

Suffrage Wiosna/Lato 2011 jest modową impresją na temat przekraczania barier międzykulturowych. Zachętą do myślenia, poszukiwania i czerpania z ogromu inspiracji niezależnie od tego gdzie mieszkamy lub skąd pochodzimy. W momencie kiedy w Europie niezwykle modny jest trend ‘powrotu do korzeni’ Suffrage proponuje samo-ekspresję, poprzez poszukiwanie doświadczeń na zewnątrz, zamiast ograniczania się do kultury własnego pochodzenia. 


Która pozycja z kolekcji jest Twoją ulubioną? 
Moje ulubione w projekty w kolekcji to te z działu SUFFRAGE EXCLUSIVE.  Wykonane są z aksamitu w kolorze bakłażana. To niezwykle unikalny materiał, udało mi się zdobyć go tylko 20 metrów. 

Czy Twoją kolekcję można kupić tylko w e-sklepie? I to co pewnie interesuje najbardziej moje czytelniczki, czy jest opcja wysyłki do Polski?
Na chwilę obecną w Polsce ubrania Suffrage można kupić tylko w e-sklepie.
Przesyłka do Polski kurierem Colissimo Express dochodzi w ciągu 4-5 dni. Jeśli jest problem z rozmiarem można ją oczywiście wymienić.
Bardzo się cieszę, że jest taka możliwość. A czy planujesz otworzenie w Polsce butiku? 
W  przyszłości planujemy sieć showroomów  Suffrage w Europie, Azji i USA.
To jest nadzieja, że będzie można również i w Polsce podziwiać Twoje dzieła. Możesz nam zdradzić nad czym obecnie pracujesz?  
Pracuję nad kolekcją Jesień/Zima 2011/2012.  
Zawsze mnie ciekawi jak sami projektanci się ubierają, jaki jest Twój ulubiony zestaw? standardowo jeansy + t-shirt, czy może coś bardziej wytwornego? 
Nie przepadam za spodniami. Jeśli pogoda na to pozwala wybieram sukienki.
Czyli stawiasz na kobiecość, oglądałaś kreacje gwiazd z Czerwonego Dywanu? Mi najbardziej spodobała się Gwen Paltrow, a Tobie?
Nie oglądałam relacji, ze zdjęć w internecie najbardziej przypadła mi do gustu Scarlett Johansson w sukni od Dolce & Gabbana.
Takie dość trudne pytanie – w sumie dla mnie dla Ciebie pewnie nie :), zawsze mam problem z odpowiedzią na nie. Czym różni się szyk od kiczu? Raz różowy kolor jest mody, raz tandetny. Od czego to zależy?
Myślę, że kicz to pewna nieautentyczność,  to taka nachalna próba przekonania siebie i otoczenia że jest się kimś innym. To krzyk 'Patrz na mnie'. Żadne ubranie/kolor/krój sam w sobie  nie jest kiczowaty, kicz potrzebuje (nie)odpowiedniego kontekstu.
Kicz w modzie porównałabym do pretensjonalnych dialogów z telenowel,  lub pseudointelektualnych 'niezależnych'  filmów, scena ma być poważna, ma poruszać publiczność, wywołać silne emocje, a  widz zamiast przeżywać wybucha śmiechem. Podobnie z ubraniem miało być oryginalnie/ elegancko/ nowatorsko, a wyszło przekombinowanie lub śmiesznie.
Co poradzisz dziewczynom, które chciałyby zaistnieć w świecie mody? Czy wystarczy tylko wyczucie stylu? Czy potrzeba czegoś więcej?
Moim zdaniem przede wszystkim potrzeba  dużo samozaparcia, samodyscypliny i determinacji, ze względu na ogromna konkurencję. Osoby nadwrażliwe,nieodporne na krytykę odpadają w przed biegach.

A teraz takie standardowe pytanie, dla kogo chciałabyś zaprojektować kreację?
Jest wiele kobiet, które podziwiam. Jeśli miałabym wybrać jedną osobę to była by to Ayaan Hirsi Ali.
Ale mnie teraz zdziwiłaś, nie spodziewałam się takiego wyboru, choć po zastanowieniu się..., to jest jak najbardziej właściwy wybór. Twoja filozofia jest całkowicie zbieżna z tym co manifestuje swoim życiem Ayaan Hirsi Ali.

Bardzo Ci dziękuję za wywiad i czekam z niecierpliwością na nową kolekcję, mam nadzieję, że będę mogła zaprezentować ją na moim blogu :)

Dodam tylko, że wszystkie ubrania z kolekcji są szyte ręcznie i obecnie ich nakład wyczerpał się, ale trwają pracę nad uzupełnieniem magazynów. Chyba Aneta nie spodziewała się tak wielkiego zainteresowania swoja kolekcją :) 
Na koniec podaję kilka bardzo ważnych informacji:
- więcej o Suffrage tutaj
- zapraszam do polubienia Suffrage na Facebooku
- Fot. Kent Lee




7 komentarzy:

  1. Tak jak się spodziewałam talent nie jest polski. Dziewczyna się urodziła tu pochodzi też z tego kraju jednak wszystko co najlepsze zawdzięcza pewnie Azji i Usa. Stąd te możliwości. W pl jak nie ma się rodziców zamożnych lub dobrych kontaktów to ciężko się w jakikolwiek sposób wybić.

    OdpowiedzUsuń
  2. Z bólem serca muszę Ci przyznać rację.

    OdpowiedzUsuń
  3. Znam Anetę i jej kolekcję. Wszystko co stworzyła zawdzięcza swojej energii twórczej,ciężkiej pracy i głębokiej wierze w sukces. jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dokonała. Chylę czoła i życzę dalszych sukcesów.

    OdpowiedzUsuń
  4. Podoba mi się, że kolekcja pozwala na różnorodne wykorzystania tej samej rzeczy. Niby klasyczna mała biała albo mała czarna, ale paski tkaniny pozwalają pobawić się konwencją. W ostatnich "Wysokich Obcasach" był artykuł właśnie na temat małej czarnej w różnych odsłonach. Jeśli do kombinacji z paskami dodać zabawę dodatkami: kolorem rajstop, butów etc. mamy kilkanaście różnych odsłon. Myślę nad kupnem "małej białej", czekam aż uzupełni się magazyn. Pozdrawiam, Magda

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak tylko będę miała informację o wznowieniu sprzedaży, wrzucę ją oczywiście na bloga i na fan page na Facebooku :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Fajne projekty, razem z koleżankami jesteśmy pełne podziwu dla Anety. Wreszcie ktoś z Polski się wybił, brakuje nam takich osób w Polsce jak Ewa Minge i Aneta.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo się ciesze, że będzie możliwość kupienia sukienek z wiosennej kolekcji. Zakochałam się w sukience w kolorze oberżyny. Z niecierpliwością czekam na info ...

    OdpowiedzUsuń